WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA 2014

W dniach 25.05.-30.05.2014 Zespół Szkół Sportowych w Tychach gościł 20-osobową grupę niemieckiej młodzieży wraz z opiekunami p. Sylvią Harmon i p.Timo Pilz.
Uczniowie szkoły Realschule z Grenzach-Wyhlen oraz gimnazjaliści Zespołu Szkół Sportowych w Tychach brali udział w realizacji projekt pt. Multimedialny pamiętnik z wymiany" w ramach edukacyjnego programu Unii Europejskiej E-Twinning.
Podczas pięciodniowego pobytu w Polsce młodzież niemiecka wraz z polskimi rówieśnikami brała udział w wycieczkach do Krakowa , Ustronia-Równicy, Pszczyny, Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Inwałdu i Wadowic.
Niemieccy przyjaciele mogli obserwować lekcję przeprowadzane w naszej szkole oraz brać udział w zawodach sportowych na terenie szkoły.
Dzięki przychylności p. Tadeusza Cyglińskiego grupa polsko-niemiecka zwiedziła także hotel "Piramida" w Tychach.
Zakończeniem wymiany była pożegnalna kolacja połączona z dyskoteka w restauracji "U Przewożnika", gdzie wszyscy dobrze się bawili.
Wspólnie spędzony czas zaowocował nawiązaniem przyjaźni miedzy młodzieżą z Polski i Niemiec, które z pewnościa będą trwać przez wiele lat.
Pragniemy serdecznie podziękować Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która wsparła finansowo wymianę.
Podziękowania kierujemy także do Dyrekcji hotelu "Piramida"

GALERIA ZDJĘĆ

06.06.2014 |Anna Biskup|


WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA 2014

W dniach 29.04.-04.05.2014 uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Tychach wraz z opiekunami Anną Biskup, Joanną Wiśniewską i Justyną Andrzejewską odwiedzili swoich niemieckich przyjaciół w Grenzach-Wyhlen (Badenia-Wirtembergia).

Głównymi atrakcji pobyt w Niemczech były:

- Zwiedzanie miasta Grenzach-Wyhlen;
- Spacer po szwajcarskim mieście Bazylea, połączony ze zwiedzaniem słynnej katedry z XI wieku, zbudowanej w stylu gotyckim i romańskim;
- Rejs statkiem wzdłuż rzeki Ren;
- Całodniowa wycieczka do największego parku rozrywki w Niemczech;
- Dyskoteka integracyjna;
- Wędrówka górska połączona z jedzeniem kiełbasek przy ognisku;
- "Dzień z rodziną niemiecką"- uczniowie byli m.in. w Francji, w Freiburgu oraz pełnym atrakcji aquparku.
Podczas pięciodniowego pobytu w Grenzach-Wyhlen uczniowie Zespołu Szkół Sportowych zwiedzili również szkolę Realschule, obserwowali zajęcia lekcyjne a nawet mogli wziąć w nich aktywny udział. Na terenie szkoły odbyły się także zawody sportowe.
Pożegnalna kolacja z udziałem rodzin goszczących naszą młodzież zakończyła pełną wrażeń wizytę w Niemczech. A już za trzy tygodnie odbędzie się rewizyta w Tychach.
Pragniemy serdecznie podziękować Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która dzięki finansowemu wsparciu umożliwiła organizację wyjazdu młodzieży naszej szkoły do Niemiec.

GALERIA ZDJĘĆ

09.05.2014 |Anna Biskup|


WYMIANA POLSKO - NIEMIECKA 2012

W dniach 14.05.-19.05.2012 Zespół Szkół Sportowych w Tychach gościł 23-osobową grupę niemieckiej młodzieży.
Uczniowie szkoły Realschule z Grenzach-Wyhlen z opiekunami p. Sylvią Harmon i p. Danielą Güttin oraz gimnazjaliści Zespołu Szkół Sportowych z nauczycielami Anną Biskup, Joanną Pisulą, Przemysławem Dziedzicem rozpoczęli realizację projekt pt. "Młodzież i sport- wymiana polsko- niemiecka" w ramach edukacyjnego programu Unii Europejskiej E-Twinning.
Celem projektu jest : propagowanie aktywnego stylu życia, zdrowego współzawodnictwa poprzez uczestnictwo w zajęciach sportowych, przełamywanie negatywnych uprzedzeń i stereotypów oraz doskonalenie umiejętności językowych uczniów.
W dniu 15.05.2012 dyrekcja ZSS mgr Jacek Baran , mgr Jolanta Górecka oraz mgr Mirosław Kurbiel przywitali gości oraz zaprosili do zwiedzania naszej szkoły.
Podczas pięciodniowego pobytu w Polsce młodzież niemiecka wraz z polskimi rówieśnikami uczestniczyła w:

- tworzeniu ankiety na temat predyspozycji sportowych
- zawodach sportowych na terenie szkoły
-dyskotece integracyjnej oraz grze w kręgle i bilard w restauracji "U Przewoźnika" ;

zwiedzała:
-Stadion Zimowy w Tychach
- hotel Piramida
-Krakowski Wawel
- Zamek w Pszczynie

Atrakcjami wymiany były również: wycieczka do Ustronia, krakowskiego Aqua-parku oraz rejs statkiem po Wiśle.
Wspólnie spędzony czas zaowocował nawiązaniem przyjaźni miedzy młodzieżą z Polski i Niemiec.
W czerwcu będzie miała miejsce rewizyta w Niemczech, której uczniowie obu szkół nie mogą się już doczekać.
Pragniemy serdecznie podziękować Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która wsparła finansowo wymianę.
Podziękowania kierujemy także do:
- UM Tychy
-Spółki "Tyski Sport"
-Dyrekcji MOSIR-u w Tychach
- Dyrekcji hotelu "Piramida"

GALERIA ZDJĘĆ

12.02.2013 |Anna Biskup |


Wyniki ankiety przeprowadzonej w szkole przez uczniów z Polski i z Niemiec na temat predyspozycji sportowych młodzieży

12.02.2013 |Anna Biskup |


Informacja o wymianie w prasie

12.02.2013 |Anna Biskup |


Rewizyta w Niemczech

W dniach 17.06.-22.06.2012 uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Tychach wraz z opiekunami Anną Biskup, Joanną Pisula i Przemysławem Dziedzicem odwiedzili swoich niemieckich przyjaciół w Grenzach-Wyhlen (Badenia-Wirtembergia) w ramach edukacyjnego programu Unii Europejskiej E-Twinning. Głównymi atrakcji pobyt w Niemczech były:
- Zwiedzanie miasta Grenzach-Wyhlen
-Spacer po szwajcarskim mieście Bazylea, połączony ze zwiedzaniem muzeum papiernictwa (uczniowie samodzielnie czerpali papier, tworzyli średniowieczną pieczęć z wosku, ćwiczyli swoje umiejętności w kaligrafii oraz poznawali techniki drukarstwa), muzeum szwajcarskiego malarza i rzeźbiarza Tinguely, który zasłynął, jako twórca ruchomych rzeźb-machin i instalacji. - Całodniowa wycieczka do największego parku rozrywki w Niemczech
- Zabawa w parku linowym w Lörrach
- Dyskoteka integracyjna
- Rejs statkiem wzdłuż rzeki Ren
- Zawody sportowe na odkrytym basenie
Podczas pięciodniowego pobytu w Grenzach-Wyhlen uczniowie Zespołu Szkół Sportowych zwiedzili również szkolę Realschule, w której obserwowali zajęcia lekcyjne a nawet brali w nich aktywny udział. Pożegnalna kolacja z udziałem nauczycieli z Realschule oraz rodzin goszczących naszą młodzież zakończyła pełną wrażeń rewizytę w Niemczech. Pragniemy serdecznie podziękować Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która dzięki finansowemu wsparciu umożliwiła organizację wymiany polsko-niemiecka w naszej szkole.

GALERIA ZDJĘĆ

12.02.2013 |Anna Biskup |


Informacja o wymianie w prasie Niemieckiej

Nasza wymiana zainteresowała także lokalną gazetę " Badische Zeitung", co zaowocowało artykułem o spotkaniu polsko-niemieckiej młodzieży.
20 uczniów z Zespołu Szkół Sportowych w Tychach odwiedziło młodzież szkoły Realschule w Grenzach -Wyhlen
Grenzach-Wyhlen: Każda klasa szkoły Realschule uczestniczy w obowiązkowych zajęciach lekcyjnych WVR (Gospodarka, zarządzanie, prawo), w ramach których należy opracować projekt w wybranym przez klasę temacie. Uczniowie klasy 8b wraz z nauczycielem przedmiotu panią Sylvia Harmon postanowili zorganizować wymianę polko-niemiecką ze Szkołą Sportową z Tychów na Górnym Śląsku. Kontakt miedzy szkołami partnerskimi został nawiązany jesienią 2011 roku poprzez internetową platformę edukacyjną E-Twinning. Wspólnie zdecydowano stworzyć projekt sportowy pt.: "Młodzież i sport", który został w pełni zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W maju młodzież niemiecka spędziła w Polsce pięć pełnych wrażeń i atrakcji dni m.in.: wycieczka do Krakowa, połączona z rejsem wzdłuż rzeki Wisły oraz zawodami sportowymi w krakowskim Aqua-parku, wycieczka do Pszczyny oraz wspólne wędrówki po górach. Pani Sylvia Harmon zwraca szczególną uwagę na polska gościnność " zrobiono wszystko , abyśmy czuli się w Polsce jak u siebie w domu". Podczas wizyty w Tychach powstało wiele przyjaźni, dlatego też radość z ponownego spotkania w Niemczech była ogromna. Sylvia Harmon " Na stronie facebook polscy i niemieccy uczestnicy wymiany odliczali nawet pozostałe dni do rewizyty." 20 uczniów z różnych klas (klasa pływacka, koszykarska oraz siatkarska), w wieku od 13-16 lat odwiedziło w czerwcu swoich niemieckich przyjaciół. Towarzyszyło im trzech nauczycieli Zespołu Szkół Sportowych. W programie rewizyty były m.in.: dzień sportu, zawody w pływaniu, zwiedzanie miast Bazylea oraz Lörrach ( w którym uczniowie mogli sprawdzić swoje siły w parku linowym), całodniowa wycieczka do Europa-Park u w miejscowości Rust, dyskoteka oraz wspólne grillowanie. Pani Sylvia Harmon jest wdzięczna przede wszystkim rodzicom, którzy bardzo zaangażowali się w organizację wizyty polskiej młodzieży. Polscy uczniowie: " Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci w Grenzach-Wyhlen, okolice i miasto bardzo nam się podobają". W piątek 22.06.2012 grupa z Polski wróciła do domu. Kontakt pomiędzy zaprzyjaźnionymi szkołami będzie nadal pielęgnowany, a jak wszystko się uda to w przyszłym roku odbędzie się kolejna wymiana.

12.02.2013 |Anna Biskup |