AKTUALNOŚCI

 • Mały Książę, a narodziny Króla Miłości.

  20 grudnia 2017 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów klas 2a i 4d, uczestników kółka teatralnego. Oprawę muzyczną tego przedstawienia zapewniła pani Teresa Chrószcz wraz z uczennicami klasy 4a oraz 7a. Przedstawienie ubogacone zostało wspaniałym występem tanecznym przygotowanym przez panią Justynę Andrzejewską wraz z uczennicami klasy 6a.
  W atmosferę świąteczną wprowadził nas Mały Książę, który przybył na naszą szkolną planetę i opowiadał o spotkaniu wyjątkowego króla - Króla Miłości, którym jest Jezus. Był tym Królem zachwycony i chciał się dowiedzieć w jaki sposób w szkole i w naszych rodzinach my współpracujemy z Królem Miłości. Zabraliśmy Małego Księcia do naszej społeczności szkolnej, w której mógł zobaczyć jak rozwijamy nasze talenty- taniec, śpiew, gra na dzwoneczkach, nauka. Pokazaliśmy Małemu Księciu także w jaki sposób spędzamy czas w naszych rodzinach. Mały Książę był bardzo zadowolony ze spotkania z nami i powiedział, abyśmy nadal tak pięknie służyli Królowi Miłości pogłębiając swoją naukę w szkole i czyniąc wiele dobra w pomaganiu innym kolegom i koleżankom, a nade wszystko swoim najbliższym w rodzinie.
  Na zakończenie przedstawienia wspólnie kolędowaliśmy.
  Dziękujemy wszystkim występującym za piękny występ, a rodzicom za przygotowanie strojów.

  GALERIA ZDJĘĆ

 • Narodziny Króla Miłości

  18 grudnia 2017 roku naszą szkołę odwiedziły dzieci z tyskich przedszkoli nr 5, 18, 19, 22. W ramach tych odwiedzin dzieci przedszkolne obejrzały przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów klas 2a i 4d oraz wysłuchały przepięknych kolęd i pastorałek wykonanych przez uczennice klasy 4a, przygotowanych przez panią Teresę Chrószcz. Mogły również podziwiać wspaniały występ taneczny uczennic klasy 6a, przygotowanych przez panią Justynę Andrzejewską oraz wysłuchać kolęd granych na dzwoneczkach przez uczennice klasy 7a. Po obejrzeniu przedstawienia przedszkolaki wspólnie z występującymi i z paniami wychowawczyniami zaśpiewały kilka kolęd, wprowadzając tym samym wielką, świąteczną atmosferę do naszych serc. Na zakończenie wspólnego spotkania dzieci przedszkolne oraz panie wychowawczynie otrzymały pamiątki związane z naszą szkołą. Za ich zorganizowanie dziękujemy paniom z edukacji wczesnoszkolnej, a przede wszystkim pani Hannie Fuks.

 • Świąteczna pomoc dla bezdomnych i potrzebujących

  21 grudnia około godziny 10.00 tyscy Policjanci, sierż. szt. Piotr Stolecki i st. sierż. Paweł Tarasiewicz wraz z reporterem  portalu 112Tychy - Tyskie Służby Ratownicze panem Krzysztofem Derewońko odebrali zebrane w naszej szkole ubrania i jedzenie. Zbiórka przeprowadzona została w dniach 11 - 20 grudnia br. przez Samorząd Uczniowski i Koło Wolontariatu pod opieką pani Anny Wajdner-Mazgaj oraz pani Anny Biskup i pani Iwony Kusińskiej. Udało się nam zebrać duże ilości odzieży i pożywienia dla osób bezdomnych i potrzebujących. Wszystkie te rzeczy zostały przekazane osobom, które są w potrzebie, aby dla nich te święta i czas Bożego Narodzenia były wyjątkowe. Ogromne słowa podziękowania kierujemy w stronę wszystkich zaangażowanych: grona pedagogicznego, uczniów i ich rodziców. Dziękujemy za ogromne wsparcie.

 • Miejski Konkurs Poetycki "O pozłacane pióro"

  Siedmioro uczniów klas 46 SSP 19 uczestniczyło w XII edycji miejskiego konkursu poetyckiego "O pozłacane pióro" pt. "Fascynujący świat zwierząt" zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tychach. Dawid Libecki z 5b zajął III miejsce, Daria Lisowska z kl. 6c otrzymała wyróżnienie. Wydano pokonkursowy tomik wierszy, w którym zamieszczono wszystkie utwory młodych poetów. Podczas gali rozdania dyplomów i nagród Jury podkreśliło bardzo wysoki poziom tegorocznej edycji. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz tomiki wierszy.

 • X Międzyszkolny Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

  W grudniu odbył się w Tychach X Międzyszkolny Rodzinny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych organizowany przez SP nr 10 i parafię p.w. Ducha Św. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 1 - 7 i ich rodzin. Sześć prac uczniów naszej szkoły: Igi Witkowskiej, Mikołaja, Tymka i Krzysia Stalów, Agnieszki Musiał, Ani Górskiej, Oskara Bojanowskiego i Oli Juszczak zostało przekazanych do międzyszkolnego etapu konkursu odbywającego się na terenie parafii Ducha Św. Spośród kilkudziesięciu szopek biorących udział w konkursie nagrodzone zostały prace Mikołaja, Tymka i Krzysia Stalów, którzy zdobyli II miejsce , a praca Agnieszki Musiał otrzymała wyróżnienie.
  Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy, a nagrodzonym składamy gratulacje. W galerii przedstawiamy wszystkie szopki wykonane przez uczniów naszej szkoły, które można było oglądać na wystawie zorganizowanej w bibliotece szkolnej.

  GALERIA ZDJĘĆ

 • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i Dzień św. Mikołaja

  6 grudnia w naszej szkole świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który przypada na 5 grudnia, oraz św. Mikołaja. Św. Mikołaj (Jakub Stefański) wraz ze swoimi pomocnikami: diabełkiem (Aleksandrą Skowronek) oraz aniołkiem (Nikolą Zadylak) odwiedził wszystkie klasy naszej szkoły i obdarował każdego ucznia słodkim upominkiem. W tym dniu również Wolontariusze zagościli na lekcjach częstując słodkimi pierniczkami, które na tą okazję upiekli uczniowie wraz z rodzicami. Każdy mógł również przekazać produkty na "SZLACHETNĄ PACZKĘ" ponieważ w tym roku tą akcję wspieraliśmy. Z wielkim sercem i zaangażowaniem cała społeczność szkolna brała udział we wspólnej zabawie, świętowaniu i pomocy. Dzięki Wam zrobiliśmy wspaniałe prezenty dla Adama i jego rodziny. Każdy Wasz podarunek sprawił, że na wielu twarzach pojawi się uśmiech.
  Szanowni Rodzice, Nauczyciele i drodzy Uczniowie po raz kolejny pokazaliśmy, że warto pomagać. Dziękujemy Wszystkim za pomoc i  zaangażowanie - Koło Wolontariatu.

 • Konkurs plastyczno-czytelniczy "Rysuj wierszem"

  20 uczniów naszej szkoły brało udział w międzyszkolnym konkursie plastyczno-czytelniczym pt. "Rysuj wierszem" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową STO im. Josepha Corada Korzeniowskiego w Tychach. Uczestnicy konkursu tworzyli ilustracje do wybranych wierszy polskich poetów. Jury nagrodziło trzy uczennice naszej szkoły: II miejsce zajęła Karolina Wilusz kl. 3b (ilustracja do wiersza Wandy Chotomskiej pt. "Gdyby tygrysy jadły irysy)", III miejsce Nikola Radek kl. 3a (ilustracja do wiersza Jana Brzechwy pt. "Pchła Szachrajka"), wyróżnienie zdobyła Zuzanna Solarczyk kl. 5c (ilustracja do wiersza Wiery Badalskiej pt. "Ballada o uprzejmym rycerzu". Nagrodzone prace będzie można podziwiać na wystawie w Mediatece w Tychach.

 • Spotkanie autorskie z panią Agnieszką Tyszką

  8 grudnia uczniowie klas 6d, 6a i 7a uczestniczyli w spotkaniu z p. Agnieszką Tyszką - autorką książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Mediateki). Autorka opowiadała o swoim ciekawym życiu, zainteresowaniach i twórczości oraz czytała fragmenty swoich książek. Pani Tyszka przez kilka lat pracowała jako dziennikarka prasowa. Ma trzy córki: Asię, Julę, Melę, które są inspiracją przygód żeńskich bohaterek książek. Za książkę "Róże w garażu" otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego. Po spotkaniu można było kupić książkę Barbary Gawryluk oraz uzyskać dedykację i autograf pisarki.

 • Mikołajki w bibliotece

  6 grudnia odbyło się spotkanie czytelnicze dla uczniów klas 1 uczęszczających do świetlicy. Uczniowie słuchali opowiadań, wierszy i ciekawostek mikołajkowych z czasopisma Świerszczyk. Dzieci rysowały portrety Mikołaja i opowiadały o swoich wymarzonych prezentach.

 • Andrzejki w bibliotece

  29 listopada uczniowie ze świetlicy (kl. 2a) brali udział w spotkaniu czytelniczym z okazji Andrzejek. Tradycyjnie najpierw odbyło się czytanie - dzieci wysłuchały rozdziału pt. "Andrzejki" z książki G. Kasdepke "Słodki rok Kuby i Buby" oraz dowiedziały się z czasopisma "Świerszczyk" o przeróżnych andrzejkowych sposobach poznawania przyszłości. Nie zabrakło również wesołej zabawy - dzieci wróżyły sobie na podstawie magicznego koła i bucików wychodzących za próg.

 • "Paczuszka dla chorego Maluszka"

  W tym roku szkolnym po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w akcji "Paczuszka dla chorego Maluszka", której celem była zbiórka najbardziej potrzebnych produktów dla podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach. Podopiecznymi Fundacji są nieuleczalnie chore dzieci, z terenu całego województwa Śląskiego, w wieku od urodzenia do 18 roku życia. Zbiórka kremów, szamponów, płynów, pościeli i wszystkich potrzebnych rzeczy trwała w naszej szkole do 24.11.2017r. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za okazane serce i tak szeroki odzew. Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania i chęci pomocy innym. Mamy nadzieję, że za rok również pokażemy, że warto pomagać!

 • "Szlachetna Paczka" - Nasze serca pełne pomocy

  Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest 5 grudnia, w naszej szkole świętowaliśmy 6 grudnia we wspomnienie św. Mikołaja, bo to On przecież jest największym darczyńcom. Cała społeczność szkolna w tym dniu zaangażowała się w akcję "SZLACHETNA PACZKA" . Wszyscy pokazaliśmy po raz kolejny, jak wielkie mamy serca. Ogólnopolski projekt Szlachetna Paczka działa od 2009 roku, jego pomysłodawcą jest ksiądz Jacek Stryczek. Głównym założeniem akcji jest niesienie pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Wolontariusze wraz z opiekunami: panią Anną Wajdner-Mazgaj i panią Anną Biskup zorganizowali zbiórkę dla  10-letniego Adama i jego rodziny. Zbieraliśmy podstawowe produkty żywnościowe, środki czystości oraz materiały szkolne.  Udało nam się zebrać 15 dużych paczek. Rodzina była bardzo zaskoczona wielkością prezentu. Adaś ze wzruszeniem i przejęciem otwierał kolejne paczki, a mama ze łzami w oczach patrzyła na radość i szczęście swojego syna.  Na ich twarzach gościł uśmiech i ogromna wdzięczność za okazaną dobroć i serce. Zgromadzonych artykułów było tak wiele, że część postanowiliśmy przekazać na rzecz organizacji KULEJĄCYCH ANIOŁÓW w Pszczynie. Celem tego Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin. Do KULEJĄCYCH ANIOŁÓW trafiło 6 dużych kartonów. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom za zaangażowanie i przekazane prezenty. Wolontariuszom dziękujemy również za pomoc w przeprowadzeniu zbiórki.

 • Urodziny książkowego misia

  Dnia 27 listopada uczniowie z klas pierwszych świętowali w bibliotece urodziny książkowego misia. Dzieci wysłuchały kilku bajek o misiach, obejrzały prezentacje multimedialne na podstawie ilustracji z książek i śpiewały "misiowe" piosenki. Panie bibliotekarki zorganizowały konkurs plastyczny pt. "Książkowy miś." Laureaci konkursu: Amelka Kowalska, Julia Kościańska, Maja Rybak z kl.1a, Maja Kuś, Ula Machała i Bruno Nowicki z kl. 1b oraz Pola Jasieńczuk, Dominika Kapała i Jagoda Majchrzak z kl. 1c.

 • Spotkanie z autorką Barbarą Gawryluk

  28 listopada klasa 4a uczestniczyła w spotkaniu z p. Barbarą Gawryluk - autorką książek dla dzieci, dziennikarką i tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej. Spotkanie odbyło się w MPB - Mediatece. Autorka bardzo ciekawie opowiadała o swoim życiu, zainteresowaniach i twórczości oraz czytała fragmenty swoich książek. Książki B. Gawryluk są chętnie czytane przez dzieci, za swoją twórczość autorka otrzymała wiele nagród. Pod koniec spotkania był czas na rozmowę i pytania. Pytań było bardzo wiele, najwięcej dotyczyło bohaterów książek. Po spotkaniu można było kupić książkę Barbary Gawryluk oraz uzyskać dedykację autorki.

 • Laureatka wojewódzkiego konkursu poetyckiego "Antologia Poezji Dziecięcej"

  Małgorzata Hyzopska - uczennica klasy 6c została laureatką XIV edycji konkursu poetyckiego pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Zabrza oraz Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach "Antologia poezji dziecięcej".  W tym roku recenzentem wierszy był profesor Jerzy Bralczyk, wybitny językoznawca, specjalista języka mediów, polityki i reklamy, który podkreślił spontaniczność, naturalność i uroki obrazowania w utworach młodych poetów. Laureaci zostali nagrodzeni 28 listopada 2017 r. w czasie Wernisażu Poetyckiego zorganizowanego w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu, a ich wiersze wydane w XIV tomiku "Antologia Poezji Dziecięcej". Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!

 • X EDYCJA MIĘDZYŚWIETLICOWEGO KONKURSU WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W DOMU, W SZKOLE I NA ULICY "BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK"

  28 listopada 2017 roku w świetlicy Szkoły Podstawowej Nr 18 w Tychach odbyła się X edycja międzyświetlicowego konkursu wiedzy o bezpieczeństwie w domu, w szkole i na ulicy "Bezpieczny Świetliczak". W konkursie brały udział dwuosobowe drużyny z tyskich szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie KAROLINA WILUSZ i FABIAN SPRINGER - uczniowie klasy 3b. Karolina i Fabian świetnie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami, dzielnie walczyli o każdy punkt oraz dobrze się bawili. Nasi uczniowie rywalizację zakończyli na III miejscu. Wszystkie drużyny biorące udział w konkursie wzięły również udział w ciekawych warsztatach plastycznych.
  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

 • Spotkanie z Krzysztofem Piersą w MBP (Mediateka)

  23 listopada uczniowie klasy IIB gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z panem Krzysztofem Piersą - autorem poradników "Komputerowy Ćpun" oraz "Trener Marzeń". Tematem spotkania było uzależnienie od gier komputerowych. Pan Krzysztof na swoim przykładzie starał się uświadomić licznie zebranym w Mediatece uczniom z różnych szkół jak niebezpieczna potrafi być cyfrowa rozrywka. Kiedyś sam był uzależniony od gier komputerowych, spędzał codziennie wiele godzin przed komputerem. Na szczęście dało mu się wyzwolić z tego uzależnienia. Na spotkaniu tłumaczył, że skutkiem uzależnienia od grania jest marnotrawstwo czasu i wyobcowanie ze środowiska. Podawał wiele ciekawych sposobów spędzania wolnego czasu i przekonywał, że warto rozwijać swoje pasje i realizować swoje marzenia. Uczył też w jaki sposób radzić sobie, gdy ktoś nas krytykuje.

 • Występy bibliotecznego koła poetycko-teatralnego

  Pierwszy raz w tym roku szkolnym zaprezentowało się publiczności biblioteczne koło poetycko-teatralne. 13 uczniów z klasy 3b SSP, pod kierunkiem bibliotekarzy, przygotowało program artystyczny na podstawie książki Starka Ulfa i pt. "Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości". Odbyło się 5 występów, które obejrzeli uczniowie wszystkich klas 1-3 SSP oraz uczestnicy powiatowego konkursu recytatorskiego "Poezja Tadeusza Kubiaka". Prócz wierszy występujący zaprezentowali się muzycznie w piosenkach o przyjaźni. Przedstawienie było bardzo udane i nagrodzone gromkimi brawami.

 • Powiatowy konkurs recytatorski "Poezja Tadeusza Kubiaka"

  21 listopada 2017 roku bibliotekarze zorganizowali powiatowy konkurs recytatorski pt. "Poezja Tadeusz Kubiaka" dla uczniów klas 4-6. W konkursie uczestniczyło 19 uczniów z 10-ciu tyskich szkół. Naszą szkołę reprezentowały Maja Kurbiel 4a i Natalia Pogorzelska 6d. Zebranych przywitała pani wicedyrektor Jolanta Górecka. Recytujących oceniało Jury w składzie: pani Urszula Sojka (polonista, bibliotekarz II LO im. C. K. Norwida w Tychach) - przewodnicząca, pani Aleksandra Rosikoń (kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej filii w Tychach), pan Piotr Kumor (aktor, reżyser, nauczyciel teatru MCK Tychy). Uczestnicy zaprezentowali się wspaniale. Obrady jury były bardzo burzliwe, ostatecznie przyznano następujące nagrody:
  I miejsce - Oliwia Glinkau (SP 18), Natalia Pogorzelska (SSP 19);
  II miejsce - Karolina Baran (SP 17), Sonia Stanisławska (SP 5);
  III miejsce - Maja Boduszek (SP 18), Mateusz Hajok (SP 37);
  Wyróżnienie - Nicola Nowak (SP 17), Oliwia Prędki (SP 5).
  Uczestnikom konkursu zaprezentowało się biblioteczne koło poetycko-teatralne w programie pt. "Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radośc".

 • Szkolny konkurs recytatorski "Poezja Tadeusza Kubiaka"

  Szkolny konkurs recytatorski stanowił eliminacje do konkursu powiatowego. Jedenastu uczestników - uczniów klas 4-6 SSP recytowało wiersze Tadeusza Kubiaka. Jury w składzie: p. Renata Zbroińska - przewodnicząca, p. Alina Folkert i p. Lidia Franczak przyznało następujące miejsca:
  1 miejsce - Natalia Pogorzelska kl. 6d - wiersz pt. "Ptasie ulice"
  2 miejsce - Maja Kurbiel kl. 4a - wiersz pt. "Spotkał się paw z pawiem"
  3 miejsce - Izabella Garcorz kl. 5d - wiersz pt. "Parasol".
  Pani wicedyrektor Jolanta Górecka pogratulowała zwycięzcom i wręczyła im nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.
  Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach recytatorskich.

 • Warsztaty ekologiczne dla klas 4a i 4b

  16 listopada klasy 4a i 4b uczestniczyły w warsztatach w Olsztynie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Uczniowie poznawali tajemnice przyrody w jaskini juraskiej. Dowiedzieli się, czym były procesy krasowe. Poznali, jakie zwierzęta zamieszkują jaskinie - wiele emocji wzbudził pająk Sieciarz jaskinowy i nietoperz Gacek. Byli także na stanowisku archeologicznym - szlakiem neandertalczyka. A że pogoda wyjątkowo dopisała, to przespacerowaliśmy się także po okolicznych wzgórzach. Dzień zakończył się zabawą z ceramiką, kiedy to uczniowie lepili w czerwonej glinie.

 • PIERWSZE MIEJSCE W REJONOWYM KONKURSIE MULTIMEDIALNYM "ŚWIĘTY W SŁUŻBIE NIEUGIĘTY".

  Natalia Pogorzelska, uczennica klasy szóstej, zajęła pierwsze miejsce w konkursie multimedialnym o św. Franciszku. Odbył się on 10 listopada w ramach kolejnej edycji innowacji pedagogicznej "Święty w służbie nieugięty". Natalia została nagrodzona za wykonanie pięknej prezentacji multimedialnej o życiu św. Franciszka z Asyżu. Dla drużyn klas czwartych zorganizowany został konkurs wiedzy, w którym czwarte miejsce zajęły: Maja Bagińska i Natalia Brożek. Zwyciężczyni konkursu serdecznie gratulujemy, a uczennicom klasy czwartej dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej szkoły.

 • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

  Kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegała w naszej szkole pod znakiem aktywności uczniów. Najpierw przygotowali biało-czerwone kotyliony, potem ozdobili tematycznymi gazetkami sale lekcyjne, aby na koniec powiesić na korytarzach plakaty. Upamiętniały one postacie J. Piłsudskiego, R. Dmowskiego oraz wyjaśniały okoliczności, które doprowadziły do odrodzenia państwa polskiego.

 • Rejonowy konkurs recytatorski "Poezja Ernesta Brylla" w SSP 19 Tychy

  31 października 2017 roku bibliotekarze zorganizowali rejonowy konkurs recytatorski pt. "Poezja Ernesta Brylla". Była to już XIV edycja konkursu, zorganizowana dla gimnazjalistów (w tym roku również dla uczniów klas 7 szkół podstawowych) w Sportowej Szkole Podstawowej nr 19 w Tychach. W konkursie wzięło udział 17 gimnazjalistów z 10 szkół z Tych ów i Lędzin. Zebranych przywitał Dyrektor ZSS Jacek Baran. Recytujących oceniało Jury w składzie: pan Wojciech Wieczorek (redaktor naczelny Twoje Tychy) - przewodniczący, pani Urszula Sojka (polonista, bibliotekarz II LO im. C. K. Norwida w Tychach) , pani Aleksandra Rosikoń (kierownik Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej filii w Tychach). Uczestnicy, jak co roku, wykazali się wysokim kunsztem recytacji, więc Jury miało niesłychanie trudne zadanie. Ostatecznie przyznano następujące nagrody:
  I miejsce - Zuzanna Lisowska (SP 5 Tychy) , Jan Skarboń (G 3 Tychy), Anna Waszyńska (SP 7 Tychy) ;
  II miejsce - Julia Siewiera (SP 13 Tychy), Nina Tyśkiewicz (SP 19 Tychy), Maja Wolak (SP 17 Tychy) ;
  III miejsce - Weronika Bąk (SP 1 Lędziny);
  Wyróżnienie - Kamil Kozłowski (SP 14 Tychy).
  Konkurs uświetnili koncertem uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach: Kamil Wiewióra - gitara, Roksana Góźdź - flet, Wiktoria Miechowiak - skrzypce.

 • Spotkanie autorskie w Mediatece

  25.10.2017 r. uczniowie klasy 1c SSP 19 uczestniczyli w spotkaniu z panią Ewą Stadtmüller - autorką książek dla dzieci. Ewa Stadtmüller zadebiutowała w 1992 roku bajką "O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę". Obecnie ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Przed spotkaniem pierwszoklasiści wysłuchali w bibliotece szkolnej kilku bajek Ewy Stadtmüller o skrzacie Jagódce oraz wykonali do nich piękne ilustracje. Autorka czytała fragmenty swoich książek, zadawała wiele pytań i zagadek oraz zapraszała dzieci do zabawy. Po spotkaniu można było kupić książkę autorki i otrzymać imienną dedykację.

 • Listopadowa kwesta na rzecz Hospicjum

  Jak co roku 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych Wolontariusze z naszej szkoły kwestowali przy bramach cmentarzy komunalnych w Wartogłowcu, Świerczyńcu oraz na cmentarzu parafialnym przy parafii Ducha Świętego, przy parafii św. Marii Magdaleny i przy parafii pw. Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Urbanowicach. Datki zbierane były do zaplombowanych puszek i skarbon kwestarskich z logo hospicjum. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie Domu Hospicyjnego im. Św. Kaliksta I, który mieści się przy ul. Żorskiej 17 w Tychach. W podziękowaniu wolontariusze wręczali naklejki z napisem "Pomagam!". Po raz kolejny uczniowie pokazali, że chcą i potrafią pomagać. Serdecznie dziękuję wszystkim Wolontariuszom i Rodzicom za zaangażowanie i wsparcie. Podziękowania dla wszystkich szkolnych wolontariuszy skierowała także Pani Prezes tyskiego Hospicjum Ilona Słomian.

 • W Tygodniu Misyjnym

  W Tygodniu Misyjnym przedstawiciele młodszych klas naszej szkoły uczestniczyli na spotkaniu z siostrą Barbarą, misjonarką, która od kilku lat przebywa w Boliwii, gdzie opiekuje się wraz z innymi siostrami najuboższymi z Ameryki Południowej. Pierwsza część spotkania odbyła się w kościele pod wezwaniem św. Krzysztofa, gdzie mogliśmy oglądać wystawę, składającą się ze zdjęć, przedstawiających wioskę i jej mieszkańców, którymi opiekują się siostry misjonarki. Dowiedzieliśmy się od siostry Barbary, że ilość uczniów w klasie wynosi około 55 osób i przeważnie uczniami są chłopcy. Dziewczynki zostają w domach, gdzie pod czujnym okiem swoich mam uczą się wykonywać domowe obowiązki, by potem przejąć rolę gospodyni domowej. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiła wiadomość, że dzieci do szkoły nie przynoszą żadnych książek, mają tylko jeden zeszyt i jeden ołówek. Jeśli ktoś ołówek zgubi to niestety nie ma już czym pisać. Drugą cześć spotkania spędziliśmy w salce św. Maksymiliana Kolbego, w której znajdowały się regionalne ubrania przywiezione z Boliwii oraz instrumenty muzyczne. Wiele emocji wywołał fakt, że każdy z uczestników mógł te ubrania przymierzyć i zagrać na wybranym przez siebie instrumencie. Na zakończenie otrzymaliśmy pamiątkowe zakładki i naklejki. W naszych sercach zrodziło się ponownie wielkie zapotrzebowanie pomocy innym, zwłaszcza tym ubogim, którymi opiekuje się siostra Barbara wraz z innymi misjonarkami.

 • Wolontariusze i Maskotki GKS Tychy rozpoczęli wspólnie tyską kampanię "Hospicjum to też Życie".

  27 października br. w ramach XIV ogólnopolskiej kampanii społecznej "Hospicjum to też Życie" pod hasłem: "Opiekun rodzinny - nie musi być sam" odbył się w mieście hospicyjny happening z udziałem młodzieży z naszej szkoły, którym pomagały maskotki GKS Tychy.
  Wolontariusze pod opieką pani Anny Wajdner-Mazgaj oraz pani Joanny Borys rozdawali ulotki kampanijne oraz kwestowali w mieście na rzecz tyskiego Hospicjum im. św. Kaliksta I, przekazując w podziękowaniu żonkile - hospicyjny symbol nadziei w chorobie nowotworowej.
  Niektórzy uczniowie mieli maski na twarzach, podobnie jak "bohaterowie" plakatów tegorocznej kampanii. Wolontariusze chcieli w ten sposób pokazać lokalnej społeczności, że opiekunowie są wśród nas i potrzebują naszego wsparcia. Potrzebują pomocy w prostych sprawach jak robienie zakupów, wyprowadzenie psa czy wspólny spacer, czasem rozmowa lub spędzenie kilku chwil z jego bliskim by sam mógł pójść do lekarza czy zwyczajnie odpocząć. Zwykła sąsiedzka pomoc.
  Wolontariusze dali dobry przykład pomagając Hospicjum. Dziękujemy pani Asi za zaproszenie do udziału w tej akcji. Inicjatorem i organizatorem ogólnopolskiej kampanii "Hospicjum to też Życie" jest Fundacja Hospicyjna z Gdańska.

 • KONKURS PLASTYCZNY: OBJAWIENIA MATKI BOŻEJ W FATIMIE

  W październiku, w parafii św. Krzysztofa w Tychach, miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu plastycznego dotyczącego objawień Matki Bożej w Fatimie. Konkurs, w którym wzięły udział dzieci ze szkół podstawowych znajdujących się na terenie parafii św. Krzysztofa, zorganizowała pani mgr Barbara Błach, katecheta w Szkole Podstawowej nr 13 w Tychach.
  Wśród prac nagrodzonych pierwszym, drugim i trzecim miejscem oraz wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Ich prace zostały umieszczone na wystawie w parafii św. Krzysztofa. Oto lista dzieci nagrodzonych i wyróżnionych :
  kl. 1 -3
  WYRÓŻNIENIA : Amelia Chejduk, Amelia Strzępek, Liliana Stojanowska ( opiekun p. Bernadeta Śliwińska)
  kl. 4-5
  II MIEJSCE : Nadia Okońska ( opiekun p. Teresa Chrószcz)
  WYRÓŻNIENIA: Oliwia Bielewicz, Bartek Krakowiak, Agnieszka Musiał, Maja Duraj,Nikodem Waśniowski ( opiekun p. Teresa Chrószcz)
  kl. 6
  I MIEJSCE: Daria Lisowska (opiekun p. Teresa Chrószcz)
  II MIEJSCE: Amelia Andrzejewska (opiekun p. Teresa Chrószcz)
  III MIEJSCE : Daria Galas (opiekun p. Teresa Chrószcz)
  WYRÓŻNIENIE: Amelia Lenkiewicz (opiekun p. Teresa Chrószcz)
  Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy, a nagrodzonym gratulujemy serdecznie.

 • "Służę i dbam o przyjaźń z Jezusem"

  Uczniów klas 2b i 3b we wtorek, 17 października odwiedził niesamowity gość, którym był ksiądz Adam z parafii św. Krzysztofa. Celem jego wizyty było przybliżenie dzieciom dwóch grup działających na terenie każdej parafii - Ministrantów i Dzieci Maryi. Na początku spotkania ks. Adam zadał pytanie - "Jak wyobrażasz sobie przyjaźń", a następnie poprosił, aby swoją wyobraźnię uczniowie przelali na papier w formie rysunku. Tak więc w zeszytach pojawiły się barwne ilustracje przedstawiające w przeważającej ilości spotkanie dwóch osób rozmawiających lub bawiących się ze sobą. Z ogromnym zaangażowaniem dzieci opowiadały o tym, co narysowały i jak rozumieją czym jest przyjaźń. Od przyjaźni z drugim człowiekiem ksiądz umiejętnie nawiązał do przyjaźni z Jezusem. Opowiedział o swoim powołaniu i wyjaśnił, że w parafii są także tzw. pomocnicy, którzy pomagają księdzu przy ołtarzu. Zaprezentował film, podczas którego ministranci opowiadali na czym polega ich służba, dlaczego zdecydowali się zostać ministrantami. Z tego filmu dowiedzieli się również, że zbiórki to nie tylko czas formacji, ale także czas wspólnej zabawy - gra w piłkę, wyjazdy na turnieje piłkarskie, wycieczki. Najwięcej jednak emocji wywołał moment, w którym uczniowie mogli przymierzyć strój ministranta, który ksiądz Adam przyniósł ze sobą. Dziewczynki natomiast zostały zaproszone na spotkanie Dzieci Maryi, które podczas swojej formacji w sposób szczególny zbliżają się do Jezusa przez serce Maryi i podobnie, jak ministranci również mają czas na wspólną zabawę i wycieczki. Wśród uczniów naszej szkoły mamy już osoby, które zasilają zastępy ministrantów i Dzieci Maryi. Być może po tym spotkaniu kolejne dołączą do tych parafialnych grup. Zapraszamy.

 • II Bieg Paprocański

  8 października grupa wolontariuszy z naszej szkoły wraz z panią Anną Wajdner-Mazgaj i panią Kingą Sokół pomagała w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy sportowej, która odbyła się na terenie naszego miasta. Organizatorzy II Biegu Paprocańskiego to Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Tychy, Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY, Perfekt Plan oraz Publito. Podczas tej imprezy wspólnie promowaliśmy nasze miasto Tychy jako przyjazne dla sportu oraz propagowaliśmy rywalizację w duchu fair play. Nasi wolontariusze pomagali w organizacji jak również wspierali i dopingowali uczestników biegu i marszu Nordic Walking, a na mecie wolontariuszki wręczały pamiątkowe medale. Dziękujemy pani Anecie i Klaudii za zaproszenie do udziału w tej imprezie. Wolontariuszom dziękujemy za cudowne wsparcie wszystkich uczestników, za uśmiech i doping na trasie, która przebiegała dookoła Jeziora Paprocany oraz za wytrwałość podczas trochę deszczowej pogody.

 • Emilia Słabosz uczennica klasy 7d naszej szkoły w elitarnej grupie Tyskich Orłów!

  5 października 2017 roku odbyła się "Tyska Gala Najzdolniejszych Uczniów", podczas której wręczono stypendia najlepszym uczniom. Naszej uczennicy - Emilii Słabosz przyznano stypendium "Tyskie Orły". Otrzymują je uczniowie za znaczące osiągnięcia, będące wynikiem ich uzdolnień i zainteresowań, kreatywności i przedsiębiorczości lub mających wybitne osiągnięcia sportowe. Laureatce tego prestiżowego wyróżnienia oraz jej rodzicom, Dyrekcji szkoły i nauczycielom serdecznie gratulujemy!

 • Złoto dla dziewcząt oraz srebro dla chłopców w Miejskiej Gimnazjadzie w Sztafetowych Biegach Przełajowych

  W dniu 12.10. odbyły się Miejska Gimnazjada w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły biorąca udział w tych zawodach zajęła I miejsce. Dziewczyny w składzie: Paola Divis, Roksana Ostrowska, Nikola Zadylak, Oliwia Ślusarczyk, Roksana Świrska, Zuzanna Biszczanik i Kornelia Mordak, wygrały bezapelacyjnie swoje biegi i w pokonanym polu zostawiły reprezentacje G-3(2m.) oraz G-11(3m.) Natomiast drużyna chłopców zajęła 2 miejsce ulegając jedynie drużynie z G-3. Trzeba zaznaczyć, że chłopaki naprawdę wywalczyli srebrny medal, bowiem po drugiej zmianie wyszli na medalową pozycję i pomimo naciskających z tyłu rywali potrafili ją utrzymać do mety. Sukces osiągnęli Maciek Widurski, Wojtek Chwalebny, Patryk Wojtyka, Bartosz Bożek, Kacper Szczepanek, Dominik Marczewski oraz Bartosz Kudela. Oba nasze zespoły awansowały do zawodów rejonowych, które już niebawem w Mikołowie. Tam powalczymy o finał wojewódzki.
  Opiekunami grupy są: Aleksandra Radek oraz Jarosław Rakowski

 • Wolontariat PKO Silesia Marathon 2017

  W dniu 1 października 2017 Wolontariusze z naszej Szkoły wraz z panią Anną Wajdner-Mazgaj oraz panią Joanną Wiśniewską już po raz drugi pomagali w organizowaniu jednego z największych maratonów w Polsce. PKO Silesia Marathon 2017, jest to największa biegowa impreza na Śląsku, która prowadziła ulicami miast: Katowic, Siemianowic Śląskich i Mysłowic. Silesia Marathon to nie tylko bieg główny na dystansie 42 km i 195 metrów ale i liczne biegi towarzyszące: półmarathon i minimarathon. Do współpracy zostaliśmy zaproszeni przez Regionalne Centrum Wolontariatu z Katowic. Nasi Wolontariusze wraz z opiekunami udali się do Katowic bardzo wcześnie rano już o godzinie 6.01. Nasza grupa była odpowiedzialna za przygotowanie oraz obsługę pierwszego punktu odżywczego. Zawodnicy by mieć odpowiedni zapas energii na cały dystans maratonu uzupełniają zapas wody i węglowodanów właśnie na punktach odżywczych.  I tak, my przygotowaliśmy ponad 4000 kubeczków z wodą tak, by nadbiegająca grupa zawodników miała wszystko na wyciągnięcie ręki. Kiedy zawodnicy przybiegli do naszego punkty chętnie zamienili z nami słówko i dziękowali za podaną wodę. Dzięki zaangażowaniu się w Wolontariat PKO Silesia Marathon: uczymy się pracy w zespole, poznajemy sposoby przygotowania imprezy sportowej, promujemy ZDROWY i AKTYWNY styl życia, przyczyniamy się do rozpoznawania Polski w świecie, poznajemy nowych ludzi w przyjaznej atmosferze i jesteśmy w centrum największych sportowych wydarzeń. Dziękujemy Wszystkim Wolontariuszom za zaangażowanie i poświęcony czas. Przede wszystkim dziękujemy za uśmiech, cudowną atmosferę, którą stworzyliście. Dla tak wspaniałej ekipy słońce zawsze świeci, spisaliście się na medal!

 • Brązowa drużyna młodych koszykarzy z tyskiej SSP 19

  W dniach 1-4.06.2017r młodzi koszykarze, uczniowie klasy 6b uczestniczyli w Ogólnopolskim Finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej w minikoszykówce chłopców Energa Basket Cup w Gdyni. Turniej ten jest uznawany za nieoficjalne mistrzostwa polski dla młodzieży do lat 13. Nasi uczniowie, Mistrzowie Śląska w kategorii U13, zrzeszeni pod egidą MOSMu Tychy, uczestnicy programu MInisterstwa Sportu i Turystki "SMOK" jechali na ten turniej z dużymi nadziejami na dobry wynik. Pierwszy piatkowy mecz z SP 25 Kielce można było potraktowac rozgrzewkowo. Przeciwnicy nie stawili dużego oporu i odnieśliśmy wysokie zwycięstwo 63:7. Kolejne spotkanie to pojedynek z drużyną SP 35 Szczecin. Tu rywal był dużo lepszy. Przez ponad 2 kwarty wynik oscylował blisko remisu. Jednakże siłą naszych chłopców jest równy skład. Dobre zmiany, utrzymanie odpowiedniego tempa spowodowały, że odskoczyliśmy rywalom i wygraliśmy 46:31. Trzeci grupowy mecz to potyczka z SP 5 ze Zgorzelca. Był to niezwykle trudny przeciwnik grający ładny, szybki, agresywny basket, z którym długo nasi chłopcy nie potrafili sobie poradzić. Był moment, że przegrywaliśmy juz 6 punktami i wtedy jokerem okazał się Mateusz Żmuda, który w przeciągu kilku minut trafił trzy "trójki". To był sygnał dla reszty zespołu, która uwierzyła, że ten mecz można wygrać. Dobra obrona i skuteczny atak pozwoliły odskoczyć na poczatku 4 kwarty na kilka punktów i ostatecznie wygrać 35:29. Z kompletem zwycięstw uczniowie tyskiej "dziewiętnastki" przystępowali do sobotnich rozgrywek w ramach 2 etapu turnieju. W sobotnie przdpołudnie bez problemu rozprawili się z rówiesnikami z SP 9 z Kutna 31:19. Ostatni mecz tego dnia to walka o awans do finału turnieju. Naszymi przeciwnikami byli chłopcy z SP 3 z Nidzicy. Zespół technicznie może i gorszy od naszych chłopaków, ale za to silny fizycznie i bardzo agresywny w obronie. Przez 3 kwarty umieliśmy przeciwstawić się agresji mądrą grą. Niestety przy prowadzeniu 7 punktami cos się zacięło. Nerwowe decyzje w ataku, liczne straty, brak skuteczności oraz gorsza obrona pozwoliła przeciwnikowi objąć 5-cio punktowe prowadzenie w końcówce meczu. Próbował uratowac nas Kacper Szczpanek trafaijąc niesamowitą "trójkę" z rogu boiska, a nastepnie wymuszają c faul w ataku, ale tego popołudnia to było za mało. I mimo iż mieliśmy jeszcze piłke na dogrywkę, nasz atak okazał się nieskuteczny i po zaciętym boju przegraliśmy 33:31. Porażka oznaczała, że w niedzielę zagramy o brązowe medale. Trenerzy Wojciech Majcherowicz i Tomasz Jagiełka zrobili przez sobotni wieczór wszystko, żeby zmotywować i zmobilizować zespół do walki o medal. I trzeba przyznac, że im się to udało. Spotkanie w Arenie Gdynia, gdzie na codzień trenują koszykarze ekstraklasowego Assecco, należało do tych spotkań, które na długo zapadną chłopcom w pamięci. Profesjonalna oprawa meczu, prezentacja, telewizja, fotoreporterzy i olbrzymi doping ze strony obecnych z nami na turnieju rodziców, te czynniki negatywnie wpłynęły na niejednego już zawodnika. Na szczęście nasi uczniowie byli na to przygotowani. Wprawdzie przez 2 pierwsze kwarty widac było rozpamiętywanie sobotniej porażki oraz zmęczenie turniejem, ale po przerwie zespół pokazał swoją siłę. Ciężar gry wziął na siebie Krzysztof Machała, który albo sam zdobywał punkty, albo wzorowo dzielił się piłka z kolegami. Tego dnia niewiele drużyn byłoby w stanie sprostać tyszanom. Nasi przeciwnicy, zespół SP 5 z Gniezna, nie miał za wiele argumentów, a mecz zakończył się naszym zwycięstwem 27:17. Tym samym chłopcy zdobyli 3 miejsce w tak dużym i prestiżowym turnieju. Kilka chwil po meczu rozpoczęło się świętowanie, pierwsze wywiady, wspólne zdjęcia. Radości nie było końca. Dawno uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 w Tychach nie osiagnęli tak wielkiego sukcesu w koszykówce. Warto również zaznaczyć, że doceniono wysiłki naszego rozgrywającego i tak bohater meczu o 3 miejsce został wybrany do najlepszej piątki turnieju. Po zakończeniu pojedynków finałowych nastąpiła ceremonia zakończenia turnieju i wręczenia medali. Chłopcy odbierali medale i nagrody z rąk czołowych koszykarzy polskiej ekstraklasy Przemka Zamojskiego, Krzysztofa Szubargi czy Piotra Szczotki. Również za ten sukces sukces szkoła otrzymała nagrodę w postaci voucheru na 5000PLN na zakup sprzętu sportowego. Uczniom i ich rodzicom oraz trenerom gratulujemy sukcesu i wierzymy, że jeszcze nie raz chłopcy będą chlubą naszej szkoły.

 • PANI ALEKSANDRA JAGIEŁO GOŚCIEM NASZEJ SZKOŁY

  potkał nas niezwykły zaszczyt gościć w Naszej Szkole panią Aleksandrę Jagieło - polską siatkarkę,grająca na pozycji przyjmującej, byłą reprezentantkę Polski, która dwukrotnie zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. Razem z kadrą Jerzego Matlaka zdobyła też brązowy medal mistrzostw Europy. Sięgnęła również po mistrzostwo i Puchar Polski. Pani Aleksandra uchyliła rąbka tajemnicy związanej z pokonywaniem drogi do sportowego sukcesu. Udzieliła wielu cennych rad najmłodszym. Ukoronowaniem spotkania było wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Najmłodsi otrzymali również zdjęcia wraz z autografem naszej Mistrzyni. Życzymy pani Aleksandrze wielu kolejnych sukcesów życiowych (nie tylko sportowych). Będzie dla nas wzorem do naśladowania.

 • "Święto Miasta" i wspólne malowanie obrazu pt."Hospicjum widziane okiem Tyszan"

  W dniu 1 lipca br. podczas "Święta Miasta" na Placu pod Żyrafą wolontariusze wraz z panią Anną Wajdner-Mazgaj wspólnie z mieszkańcami Tychów malowali obraz pt. "Hospicjum widziane okiem Tyszan", a najmniejszym uczestnikom wolontariusze także artystycznie malowali twarze.
  Tyszanie mogli tego dnia "zatrzymać się na chwilę" i przelać na obraz swoje wyobrażenie o Hospicjum. Jak się okazało były to kolorowe, dające "ciepło" skojarzenia o tych, którzy chorują.
  Wolontariusze rozdawali również Tyszanom ulotki nt. akcji hospicyjnej "Kwiaty w skarbonce", która cieszy się ogólnym zainteresowaniem, gdzie w czasie uroczystości rodzinnych, zamiast kwiatów goście wrzucają do puszki hospicyjnej pieniądze na rzecz Stowarzyszenia. Dziękujemy Tyszanom za wspólne dzieło, jakim jest obraz, który zostanie powieszony na oddziale dla Chorych. Dziękujemy wolontariuszom za udział i pełne zaangażowanie się w akcje hospicyjną. Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie, a także dziękujemy tyskim Organizacjom Pozarządowym, które wraz z nami prezentowały swoją działalność. Dziękujemy za wspólnie bardzo mile spędzony czas oraz cudowną atmosferę i rozpoczęcie wakacji.

REFERENCJE