AKTUALNOŚCI

• Brązowa drużyna młodych koszykarzy z tyskiej SSP 19

W dniach 1-4.06.2017r młodzi koszykarze, uczniowie klasy 6b uczestniczyli w Ogólnopolskim Finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej w minikoszykówce chłopców Energa Basket Cup w Gdyni. Turniej ten jest uznawany za nieoficjalne mistrzostwa polski dla młodzieży do lat 13. Nasi uczniowie, Mistrzowie Śląska w kategorii U13, zrzeszeni pod egidą MOSMu Tychy, uczestnicy programu MInisterstwa Sportu i Turystki "SMOK" jechali na ten turniej z dużymi nadziejami na dobry wynik. Pierwszy piatkowy mecz z SP 25 Kielce można było potraktowac rozgrzewkowo. Przeciwnicy nie stawili dużego oporu i odnieśliśmy wysokie zwycięstwo 63:7. Kolejne spotkanie to pojedynek z drużyną SP 35 Szczecin. Tu rywal był dużo lepszy. Przez ponad 2 kwarty wynik oscylował blisko remisu. Jednakże siłą naszych chłopców jest równy skład. Dobre zmiany, utrzymanie odpowiedniego tempa spowodowały, że odskoczyliśmy rywalom i wygraliśmy 46:31. Trzeci grupowy mecz to potyczka z SP 5 ze Zgorzelca. Był to niezwykle trudny przeciwnik grający ładny, szybki, agresywny basket, z którym długo nasi chłopcy nie potrafili sobie poradzić. Był moment, że przegrywaliśmy juz 6 punktami i wtedy jokerem okazał się Mateusz Żmuda, który w przeciągu kilku minut trafił trzy "trójki". To był sygnał dla reszty zespołu, która uwierzyła, że ten mecz można wygrać. Dobra obrona i skuteczny atak pozwoliły odskoczyć na poczatku 4 kwarty na kilka punktów i ostatecznie wygrać 35:29. Z kompletem zwycięstw uczniowie tyskiej "dziewiętnastki" przystępowali do sobotnich rozgrywek w ramach 2 etapu turnieju. W sobotnie przdpołudnie bez problemu rozprawili się z rówiesnikami z SP 9 z Kutna 31:19. Ostatni mecz tego dnia to walka o awans do finału turnieju. Naszymi przeciwnikami byli chłopcy z SP 3 z Nidzicy. Zespół technicznie może i gorszy od naszych chłopaków, ale za to silny fizycznie i bardzo agresywny w obronie. Przez 3 kwarty umieliśmy przeciwstawić się agresji mądrą grą. Niestety przy prowadzeniu 7 punktami cos się zacięło. Nerwowe decyzje w ataku, liczne straty, brak skuteczności oraz gorsza obrona pozwoliła przeciwnikowi objąć 5-cio punktowe prowadzenie w końcówce meczu. Próbował uratowac nas Kacper Szczpanek trafaijąc niesamowitą "trójkę" z rogu boiska, a nastepnie wymuszają c faul w ataku, ale tego popołudnia to było za mało. I mimo iż mieliśmy jeszcze piłke na dogrywkę, nasz atak okazał się nieskuteczny i po zaciętym boju przegraliśmy 33:31. Porażka oznaczała, że w niedzielę zagramy o brązowe medale. Trenerzy Wojciech Majcherowicz i Tomasz Jagiełka zrobili przez sobotni wieczór wszystko, żeby zmotywować i zmobilizować zespół do walki o medal. I trzeba przyznac, że im się to udało. Spotkanie w Arenie Gdynia, gdzie na codzień trenują koszykarze ekstraklasowego Assecco, należało do tych spotkań, które na długo zapadną chłopcom w pamięci. Profesjonalna oprawa meczu, prezentacja, telewizja, fotoreporterzy i olbrzymi doping ze strony obecnych z nami na turnieju rodziców, te czynniki negatywnie wpłynęły na niejednego już zawodnika. Na szczęście nasi uczniowie byli na to przygotowani. Wprawdzie przez 2 pierwsze kwarty widac było rozpamiętywanie sobotniej porażki oraz zmęczenie turniejem, ale po przerwie zespół pokazał swoją siłę. Ciężar gry wziął na siebie Krzysztof Machała, który albo sam zdobywał punkty, albo wzorowo dzielił się piłka z kolegami. Tego dnia niewiele drużyn byłoby w stanie sprostać tyszanom. Nasi przeciwnicy, zespół SP 5 z Gniezna, nie miał za wiele argumentów, a mecz zakończył się naszym zwycięstwem 27:17. Tym samym chłopcy zdobyli 3 miejsce w tak dużym i prestiżowym turnieju. Kilka chwil po meczu rozpoczęło się świętowanie, pierwsze wywiady, wspólne zdjęcia. Radości nie było końca. Dawno uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 w Tychach nie osiagnęli tak wielkiego sukcesu w koszykówce. Warto również zaznaczyć, że doceniono wysiłki naszego rozgrywającego i tak bohater meczu o 3 miejsce został wybrany do najlepszej piątki turnieju. Po zakończeniu pojedynków finałowych nastąpiła ceremonia zakończenia turnieju i wręczenia medali. Chłopcy odbierali medale i nagrody z rąk czołowych koszykarzy polskiej ekstraklasy Przemka Zamojskiego, Krzysztofa Szubargi czy Piotra Szczotki. Również za ten sukces sukces szkoła otrzymała nagrodę w postaci voucheru na 5000PLN na zakup sprzętu sportowego. Uczniom i ich rodzicom oraz trenerom gratulujemy sukcesu i wierzymy, że jeszcze nie raz chłopcy będą chlubą naszej szkoły.

• PANI ALEKSANDRA JAGIEŁO GOŚCIEM NASZEJ SZKOŁY

potkał nas niezwykły zaszczyt gościć w Naszej Szkole panią Aleksandrę Jagieło - polską siatkarkę,grająca na pozycji przyjmującej, byłą reprezentantkę Polski, która dwukrotnie zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. Razem z kadrą Jerzego Matlaka zdobyła też brązowy medal mistrzostw Europy. Sięgnęła również po mistrzostwo i Puchar Polski. Pani Aleksandra uchyliła rąbka tajemnicy związanej z pokonywaniem drogi do sportowego sukcesu. Udzieliła wielu cennych rad najmłodszym. Ukoronowaniem spotkania było wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Najmłodsi otrzymali również zdjęcia wraz z autografem naszej Mistrzyni. Życzymy pani Aleksandrze wielu kolejnych sukcesów życiowych (nie tylko sportowych). Będzie dla nas wzorem do naśladowania.

• "Święto Miasta" i wspólne malowanie obrazu pt."Hospicjum widziane okiem Tyszan"

W dniu 1 lipca br. podczas "Święta Miasta" na Placu pod Żyrafą wolontariusze wraz z panią Anną Wajdner-Mazgaj wspólnie z mieszkańcami Tychów malowali obraz pt. "Hospicjum widziane okiem Tyszan", a najmniejszym uczestnikom wolontariusze także artystycznie malowali twarze.
    Tyszanie mogli tego dnia "zatrzymać się na chwilę" i przelać na obraz swoje wyobrażenie o Hospicjum. Jak się okazało były to kolorowe, dające "ciepło" skojarzenia o tych, którzy chorują.
    Wolontariusze rozdawali również Tyszanom ulotki nt. akcji hospicyjnej "Kwiaty w skarbonce", która cieszy się ogólnym zainteresowaniem, gdzie w czasie uroczystości rodzinnych, zamiast kwiatów goście wrzucają do puszki hospicyjnej pieniądze na rzecz Stowarzyszenia. Dziękujemy Tyszanom za wspólne dzieło, jakim jest obraz, który zostanie powieszony na oddziale dla Chorych. Dziękujemy wolontariuszom za udział i pełne zaangażowanie się w akcje hospicyjną. Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie, a także dziękujemy tyskim Organizacjom Pozarządowym, które wraz z nami prezentowały swoją działalność. Dziękujemy za wspólnie bardzo mile spędzony czas oraz cudowną atmosferę i rozpoczęcie wakacji.